Popularne tematy

wtorek, 1 marca 2011

Korzystne zmiany w ustawie o podatku VAT

Jeszcze podatnicy nie zdążyli się oswoić ze zmianami w VAT, które obowiązują od początku tego roku, a już w kwietniu ma wejść w życie kolejna nowelizacja ustawy o VAT. Najistotniejsze zmiany to wprowadzenie nowych zasad w zakresie rozliczania podatku przy obrocie złomem, nieodpłatnych przekazań towarów czy doprecyzowanie przepisów dotyczących zwolnienia usług medycznych.


Nieodpłatne przekazanie towarów

Zmieniony zostanie przepis ust. 2 w art. 7 ustawy o VAT, zgodnie z którym wszelkie przekazania przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa bez wynagrodzenia, niezależnie czy są one realizowane na cele związane, czy niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem podatnika, będą podlegać opodatkowaniu, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT od tych czynności, w całości lub w części. Zmieni się także brzmienie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT (dotyczy nieodpłatnego świadczenia usług). Jednak w tym przypadku zmiana nie pociągnie za sobą konieczności opodatkowania nieodpłatnie świadczonych usług, jeśli będą one związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.


Usługi medyczne

Podczas prac w komisji finansów publicznych zaproponowano doprecyzowanie zapisów dotyczących zwolnień z VAT odnośnie usług medycznych. Zaproponowano dodanie nowego pkt 18a w ust. 1 art. 43. Zwolnione z VAT mają być dodatkowo usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawy towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wynikające bezpośrednio z procesu leczenia, świadczone na rzecz zakładów opieki zdrowotnej na ich terenie.

Zaproponowano zmianę brzmienia pkt 19. Zgodnie z nim zwolnione z VAT mają być usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów (ostatni człon tego przepisu obecnie brzmi "świadczone przez"):

a) lekarza i lekarza dentysty,

b) pielęgniarki i położnej,

c) medycznych, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm.),

d) psychologa.

Następnie po pkt 19 proponuje się dodanie pkt 19a, zgodnie z którym zwolnione z VAT ma być świadczenie usług, o których mowa w pkt 18 i 19, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa w pkt 18 i 19.

Żródło portal bankier.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz